Principi oralne higijene : kako da sačuvate svoj osmeh blistavim i zdravim

Autor: dr Sava Pešić

Pravilna oralna higijena je osnova za kvalitetno održavanja oralnog zdravlja što podrazumeva i prevenciju bolesti i stanja koja se mogu javiti kako na površini tako i u zubima, kao i na bilo kom mestu usne duplje. Kao doktor stomatologije, svojim pacijentima preporučujem da oralna higijena obuhvata navedene stavke:

Kao prvo i najvažnije bih izdvojio: redovno pranje zuba što podrazumeva praksu od najmanje dva puta dnevno, koristeći fluoridnu pastu za zube koja sadrži fluor. Redovnost pranja zuba je metoda koju nas uče od malih nogu i nije samo pitanje zdravlja usta, već i opšte kulture, a u širem smislu se može posmatrati i kao važna civilizacijska norma. Po pitanju vremenskog trajanja naglasio bih da je preporučljivo da se pranje zuba obavlja mekanom četkicom za zube, najmanje dva minuta i obuhvata četkanje svih površina zuba : spoljašnjih površina (ka obrazu), unutrašnjih površina (ka jeziku) i površina koja se koriste za žvakanje, odnosno krunica zuba. Jedna od češćih grešaka je preskakanje pranja jezika I nepca.

Konac za zube: koristi se da bi se očistio prostor između zuba i ispod ivice desni, gde četkica za zube teško može da dospe pa samim tim taj deo zadržava ostatke hrane I bakterije koje mogu da naprave problem vremenom. Preporuka koju kažem svojim pacijentima, a koja je utemeljena i u stručnom mišljenju je da se konac za zube koristi barem jednom dnevno, pri čemu se koristi tehnika čišćenja koju bi bilo poželjno da objasni stomatolog. Neadekvatno korišćenje konca može napraviti i mikropovrede desni što nam nije cilj. Pravilnim korišćenjem, koje se trudim da u svom radu objasnim skoro svakom pacijentu, vrše se pokreti kojima se uklanjaju ostaci hrane i zubni plak.

Interdentalne četkice : odlično sredstvo koje bih izdvojio I preporučio korisnicima. Predstavljaju još jedno efikasno sredstvo za čišćenje prostora između zuba. Izuzetno su korisne za osobe sa širim međuzubnim prostorima, ali i osobama koje koriste fiksne ortodontske aparate. Stomatolog može preporučiti odgovarajuću veličinu interdentalne četkice i  poželjno je da se pacijentu objasni tehnika pravilne upotrebe.

Skrenuo bih pažnju na još jednu važnu stvar u održavanju oralne higijene a to je redovnost odlaska kod stomatologa! Redovne posete stomatologu su veoma važne za očuvanje oralnog zdravlja. Potreba odlaska nije samo odraz zdravstvene kulture i  svesti pojedinca, već i značajan segment održavanja usta i zuba zdravim. Stomatolog može da primeti male promene na zubima, povlačenje desni, upalne procese koje sami često ne vidimo i na koje ne obratimo pažnju. Samim tim, svaka promena u početnom stadijumu je lako rešiva i obično se brzo sanira, dok uznapredovale bolesti usta i zuba umeju da zahtevaju dugo lečenje, koje nam troši mnogo više i vremena i sredstava, a može , i pored svih napora da dovede i do gubitka zuba. Verujem da ste već imali prilike da saznate da je preporuka za redovan odlazak kod stomatologa na kontrolne preglede najmanje jednom u šest meseci, odnosno ta frekvencija se može menjati prema preporukama stomatologa, radi praćenja oralnog zdravlja, otkrivanja potencijalnih problema u ranoj fazi i sprovođenja odgovarajućih stomatoloških usluga.

U nekim slučajevima kao vid prevencije vaš stomatolog može preporučiti primenu fissure sealants – zaštite fisura na kutnjacima kako bi se sprečilo nastajanje karijesa na teže dostupnim mestima.

Dakle, da zaključimo: pored svakodnevnog redovnog pranja zuba uz upotrebu zubne paste sa fluorom, pravilna korišćenje konca za zube i interdentalnih četkica, i redovne polugodišnje posete stomatologu, su ključni faktori u održavanju usta i zuba zdravim i lepim.

Naša ordinacija je uvek tu za Vas i uvek nam se možete obratiti sa pitanjima, nedoumicama ili zakazati pregled.



 

Dr Sava Pešić je osnovač Stomatološke ordinacije Pešić Dental u Kraljevu.