Zašto je važna higijena usta i zuba

Autor: dr Ivana Kuprešanin Nimčević

Poštovani,

U svakodnevnoj stomatološkoj praksi, često koristim priliku da svojim pacijentima skrenem pažnju na značaj održavanja higijene usta i zuba, i da ih podsetim na sredstva koja se mogu koristiti u tom smislu. Oralna higijena, iako je najčešće povezujemo sa estetskim razlozima, važna je i zbog povezanosti sa celokupnim zdravljem našeg organizma. 
 

Svesni smo da je pravilna higijena zuba ključan u sprečavanju pojave i razvoja karijesa, ali i bolesti desni (gingivitisi i parodontopatije), ali i drugih problema koji se mogu javiti usled nedovoljne ili nepravilne higijene usne duplje. Redovno pranje zuba, što podrazumeva učestalost od najmanje dva puta dnevno, zatim pola sata do sat vremena nakon obroka, kao i korišćenje zubnog konca i ispiranja  antibakterijskim sredstvima ( specijalno formulisane vodice za usta), pomaže u uklanjanju zubnog plaka i ostataka hrane koji mogu da dovedu do razvoja karijesa i bolesti desni. Ti procesi su spori, ali često neprimetni dok sam proces ne uznapreduje i može dovesti do ozbiljnih, nepovratnih oštećenja zuba pa i gubitka zuba.
 

Karijesi su jedan od najčešćih i najpoznatijih problema koji se javlja kada se razne kiseline, poreklom iz hrane i pića kombinuju sa bakterijama u ustima, stvarajući nove produkte - kiseline koje nagrizaju zubnu gleđ i stvaraju oštećenja na zubima, koje postaju najpre male šupljine odakle se intenzivnije vrši dalje oštećenje zuba. Ukoliko se ne krene sa lečenjem na vreme, karijes može  dovesti do infekcije zuba koji se najčešće manifestuje bolom prilikom jela ili konzumacije određene tečnosti.
 

Međutim, postoje i drugi problemi koji mogu uticati na zdravlje usta i zuba. Bolesti desni, poput gingivitisa i parodontitisa, mogu izazvati upalu i krvarenje desni, kao i gubitak zuba. Pojava manje količine krvi prilikom pranja zuba je najčešće prvi znak da dolazi do upalnog procesa desni i da bi bilo poželjno da odete na pregled kod svog stomatologa.

Svakim danom dobijamo, zahvaljujući brojnim istraživanjima iz svih krajeva sveta, sve veću količinu ozbiljnih dokaza koji pokazuju da postoji veza između zdravlja usta i zuba i pojave određenih kardiovaskularnih bolesti kod ljudi. Konkretnije, bolesti desni, poput gingivitisa i parodontitisa, značajno povećavaju rizik od srčanih oboljenja.

Da malo približimo pojmove: gingivitis je upala desni koju uzrokuje nakupljanje plaka na zubima. Kao takva, ako se ne leči, gingivitis može da se razvije u parodontitis, ozbiljniju upalu i infekciju desni koja može da izazove čak i gubitak zuba. Mnoga istraživanja pokazuju da osobe koje pate od parodontitisa imaju veći rizik od srčanih oboljenja, poput srčanog udara i ateroskleroze.

Pojam ateroskleroze pripada redovno upotrebljavanom terminu u poseti kod nekoliko specijalista :kardiologa, neurologa, vaskularnog hirurga..... a predstavlja proces stvaranja naslaga na unutrašnjosti arterija, što sledstveno dovodi do sužavanja arterija, odnosno smanjenju njenog promera  i otežanog protoka krvi kroz krvni sud. Samim tim, postoji ozbiljna mogućnost razvoja bolesti i stanja koja zahtevaju kompleksnije i dugotrajno lečenje. Koliko je parodontitis ozbiljan govori podatak da on može pogoršati aterosklerozu procesom koji uključuje širenje upalnog procesa iz usta, a koji može stići i do unutrašnjosti krvnog suda i  utiče na stvaranje naslaga na arterijama. Osim toga, upalni proteini koji se luče u organizmu tokom parodontitisa mogu uticati na povećanje nivoa "lošeg" LDL holesterola u krvi, što je takođe faktor rizika za srčane bolesti. Informacije o faktorima kardiovaskularnog rizika i dejstvu holesterola možete više saznati od lekara kardiologa. Kao stomatolog, mogu Vas posavetovati i pozvati da redovno kontrolišete stanje svojih zuba i desni, da ne odlažete redovne kontrole i da budete odgovorni prema svom zdravlju. Kod nas ste uvek dobrodošli.

dr Ivana Kuprešanin Nimčević je osnivač Stomatološke ordinacije Kuprešanin u Subotici